Artikler
Fakta · Ejerlederens agenda 2026

PwC peger på fem centrale udfordringer blandt ejerledere:

  • 43 % – Økonomisk usikkerhed, geopolitiske spændinger og uforudsigelige markedsforhold
  • 43 % – Tiltrække og fastholde de rette medarbejdere
  • 30 % – Mangel på specialiserede kompetencer
  • 30 % – Administrative byrder og reguleringskompleksitet
  • 20 % – Manglende udnyttelse af AI og nye teknologier

Kilde: PwC, Ejerlederens agenda 2026.

Gratis Branchetjek

Få en første indikation af, om der kan være et økonomisk udviklingspotentiale for virksomheder med samme branche og størrelse.

Prøv Branchetjek
Fakta · Datagrundlaget bag Valified-modellen

Valified-modellen bygger på analyser og beregninger udviklet sammen med Kraka Economics med udgangspunkt i mikrodata fra Danmarks Statistik.

Det gør det muligt at sætte virksomhedens resultater i perspektiv i forhold til virksomheder i samme branche og størrelse på tværs af dansk erhvervsliv.

Læs også
Jysk Elteknik: ESG som investering i konkurrenceevne
Jysk Elteknik: ESG som investering i konkurrenceevne
Læs kundecasen →
Audes Aps: Når rummelighed bliver rekrutteringsstrategi og ESG bliver ledelsesdisciplin
Audes Aps: Når rummelighed bliver rekrutteringsstrategi og ESG bliver ledelsesdisciplin
Læs kundecasen →
Svanninge: Bæredygtighed afgjorde kampen om boligprojektet
Svanninge: Bæredygtighed afgjorde kampen om boligprojektet
Læs kundecasen →
DLX: Når ESG-data bliver en del af forretningens infrastruktur
DLX: Når ESG-data bliver en del af forretningens infrastruktur
Læs kundecasen →
Nyhed

Valified tager et markant skridt – og gør virksomhedens skjulte potentiale synligt

24. august 2026
Det nye Valified – platform og Valified-model

Der ligger penge gemt i virksomheden, som aldrig står på en linje i regnskabet. Regnskabet fortæller en vigtig del af historien. Men ikke hele.

Derfor har vi bygget Valified på ny.

Vi lancerer en helt ny platform og Valified-modellen – udviklet med afsæt i det, der fylder hos virksomhederne, og med én klar ambition: Digitalisering skal gøre arbejdet lettere og samtidig give virksomheder et stærkere grundlag for at drive og udvikle forretningen.

Det afgørende er, hvad vi nu kan gøre synligt

Den nye Valified-model samler 13 forhold på tværs af Drift, Mennesker og Styring. Virksomhedens egne resultater sættes i perspektiv mod virksomheder i samme branche og størrelse – direkte i Valified.

For der kan være stor forskel på, hvad virksomheden tjener i dag – og hvad den kunne tjene.

Valified gør forskellen synlig. Vi holder virksomhedens niveau i dag op mod et realistisk forbedringsmål og viser det økonomiske potentiale i kroner.

Det betyder, at sygefravær, medarbejderomsætning og elforbrug ikke længere kun er procenter og nøgletal. De bliver en del af regnestykket for, hvor der kan ligge penge i forretningen.

Og økonomi handler ikke kun om den næste krone på bundlinjen. Når vi ser på virksomhedens robusthed og afhængighed af ejer og nøglepersoner, handler det også om noget større: Virksomhedens fremtidige værdi.

Niels Kryger, CEO i Valified
“Vi vil flytte perspektivet fra alene at se på, hvad virksomheden har præsteret, til også at gøre mere af det synligt, der kan påvirke dens indtjening og fremtidige værdi. Det er et markant skridt for Valified. Vi samler forhold, der normalt lever hver for sig, og gør dem relevante i én forretningsmæssig sammenhæng.”Niels Kryger, CEO i Valified

Bygget til det, der fylder

Økonomisk usikkerhed. Kampen om de rette medarbejdere. Mangel på specialiserede kompetencer. Administrative byrder. Nye teknologier.

Det er blandt de største udfordringer på ejerledernes agenda i 2026 – og det er den virkelighed, vi har bygget det nye Valified til.

Manja Obelitz, Head of Partners & Customers i Valified
“Vi vil endnu tættere på virksomhederne. Ikke bare levere en løsning, men være med til at løse det, der faktisk fylder – og give virksomhederne et bedre grundlag for at udvikle sig, styrke økonomien og bruge tiden dér, hvor den skaber mest værdi. Det er den retning, vi tager med det nye Valified.”Manja Obelitz, Head of Partners & Customers i Valified

Samtidig vokser kravene til dokumentation fra banker, kunder og samarbejdspartnere. Det skal kunne håndteres uden at tage unødvendig tid fra forretningen.

Derfor er hele Valified-platformen bygget på ny med fokus på digitalisering og automatisering.

En VSME-rapport kan genereres på få minutter, og næste skridt er allerede på vej: automatisk indhentning af relevante CO₂- og klimadata via virksomhedens regnskabsprogram.

Teknologien skal tage mere af arbejdet – så virksomhederne kan bruge tiden på forretningen.

Det nye Valified er klar

Det nye Valified skal kort sagt gøre to ting: Gøre det lettere at håndtere det, virksomhederne skal – og tydeligere, hvor de med fordel kan udvikle forretningen.

Det nye Valified er klar med Gratis Branchetjek, Fundament, Fremdrift og Robusthedsanalysen.

Velkommen til det nye Valified.

Se det nye Valified i praksis

Tilbage til artikler